Bartłomiej Kozioł
Bartłomiej Kozioł
Doktorant I roku Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, w dyscyplinie literaturoznawstwo.
Jestem absolwentem studiów I i II stopnia na kierunku filologia polska (specjalność nauczycielska) w Akademii Tarnowskiej (dawnej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, a następnie Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie). Zwieńczeniem wspomnianego okresu kształcenia okazała się praca magisterska o charakterze wdrożeniowym poświęcona motywowi zamku w polskiej poezji romantycznej oraz jej współczesnych konotacjach kulturowych. Stała się ona podstawą do podjęcia decyzji o rozszerzeniu dotychczasowych dociekań i inspiracji badawczych kontynuowanych w Szkole Doktorskiej.
Badania naukowe prowadzone przeze mnie na potrzeby przygotowania rozprawy doktorskiej obejmują szerokie spektrum zagadnień związanych z ludową symboliką istot nadprzyrodzonych w poezji polskiego romantyzmu. Zamiarzam odwoływać się w niej do spuścizny literackiej nie tylko do wieszczy narodowych tamtego okresu, lecz także do dorobku twórczego poetów mniej znanych i zapomnianych w dyskursie badań literaturoznawczych.
Moje zainteresowania określam jako wszechstronne, a ukierunkowane przede wszystkim na poszukiwanie powiązań pomiędzy naukami humanistycznymi na różnych płaszczyznach badawczych. W literaturoznawstwie pasjonujące wydają się mi wszelkie zagadnienia związane z geopoetyką i duchowością obecną w poezji romantycznej, jak również opisy przyrody w liryce Młodej Polski. Obecnie zajmuję się ponadto poszukiwaniem odniesień do znaczenia motywu natury we współczesnej polskiej poezji religijnej.
Szczególnie fascynują mnie wybrane zagadnienia z zakresu teologii chrześcijańskiej, filozofii religii, etyki oraz dydaktyki i metodyki nauczania na poziomie uczelni wyższej. Prywatnie pozostaję miłośnikiem pamiątek i reliktów przeszłości zachowanych w ramach dziedzictwa zabytków materialnych, m.in. zabytkowych kościołów, przykładów architektury drewnianej i obronnej. Zauroczony pięknem i nieskazitelnością przyrody polskich gór.