Anna Radziejewska

Anna Radziejewska

Anna Radziejewska

Doktorantka historii w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. W latach 2016–2020 studiowała archiwistykę, zarządzanie dokumentacją i infobrokerstwo w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W okresie 30.01.2019–30.04.2019 uczestniczka projektu naukowego finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki „Biologiczny standard życia w Polsce 1800–1950: przemiany wysokości i masy ciała 1800–1950”. W 2019 roku została wyróżniona za pracę licencjacką pt. „Wkład Władysława Semkowicza w rozwój polskiej dziedziny archiwalnej” za interesujące i wykorzystujące źródła archiwalne przedstawienie wątków archiwalnych w biografii Władysława Semkowicza w ogólnopolskim konkursie im. Ryszarda Mienickiego na Najlepszą Pracę Dyplomową z Zakresu Archiwistyki i Zarządzania Dokumentacją. W styczniu 2020 roku w ramach Programu Tutoringu Uniwersyteckiego „Primus Gradus” wygłosiła referat na temat nagrodzonej pracy licencjackiej.

Podczas studiów magisterskich odbyła praktyki, w trakcie których samodzielnie opracowała zespół archiwalny przekazany do Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń w Krakowie. Zdobyte doświadczenie wykorzystała w swojej pracy magisterskiej tworząc „Inwentarz zespołu Hoffmannowie w Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń w Krakowie”, w którym to opisała dzieje twórców zespołu, czyli rodziny Hoffmannów zesłanej w czasie II wojny światowej w głąb ZSRR, historię samych dokumentów, zawartość oraz charakterystykę archiwalną zespołu.

Od października 2021 roku członkini Rady Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz stypendystka grantu Narodowego Centrum Nauki pt. „Przejście płodności w Polsce międzywojennej”. Jej zainteresowania badawcze to archiwoznawstwo oraz historia społeczna i polityczna Europy (w szczególności Polski) w pierwszej połowie XX wieku.

Obecnie prowadzi badania nad ideą archiwów historycznych, koncentrując się na centralnych archiwach ewangelickich, ze szczególnym uwzględnieniem Śląskiego Centralnego Archiwum Ewangelickiego we Wrocławiu.

 

Scroll to Top
Skip to content